Slovácké létoBěh pro Paměť národa završí koncert Adama Mišíka, Registr očekává 100 000. zápis mezi dárce kostní dřeně | Slovácké léto
Dosud nemáte vybranou žádnou registraci.
Běh pro Paměť národa završí koncert Adama Mišíka, Registr očekává 100 000. zápis mezi dárce kostní dřeně
13. 09. 2020

Běh pro Paměť národa završí koncert Adama Mišíka, Registr očekává 100 000. zápis mezi dárce kostní dřeně

V průběhu září a října se opět po celém Česku běhá pro Paměť národa. Po loňském premiérovém ročníku v Uherském Hradišti se mezi 12 míst podruhé zařadí i centrum Slovácka. Oproti loňsku však čeká účastníky několik změn – samotný Běh pro Paměť národa i hlavní program se v sobotu 19. září přesunou do staroměstského Sportparku Rybníček a večer tam Koncert pro Paměť národa odehraje charismatický Adam Mišík.

V Uherském Hradišti připomíná Běh pro Paměť národa výstava na Mariánském náměstí, která nese název Nejsme tu sami: Příběhy našich menšin. Na výstavních panelech se mohou zájemci seznámit s několika pohnutými osudy a k vidění bude až do 21. září.

Běh a program pro malé i velké

Vloni běh začínal i končil na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, letos se start a cíl přesunuje do Sportparku Rybníček ve Starém Městě.

„Rybníček nabízí běžcům zázemí, které na náměstí chybělo. Navíc trasa běhu povede směrem na Velehrad, máme ji vyzkoušenou z akce Night Trail Run a je skvělá,“ vysvětluje změnu organizátor Běhu pro Paměť národa Marek Pochylý.

Běžci se mohou registrovat na běh o délce 5 nebo 10 kilometrů, pro děti jsou v okolí Sportparku Rybníček připraveny trasy odpovídající jejich věku. V doprovodném programu nebudou chybět skákací atrakce, sportovní program pro děti, občerstvení. Součástí Sportparku Rybníček je interaktivní muzeum sportu Človíčkova stezka – celodenní vstupné poputuje na podporu Paměti národa. „Večer pak všechny zveme na Koncert pro Paměť národa. Na Rybníček přijede Adam Mišík a určitě to bude skvělý zážitek,“ slibuje Marek Pochylý.

Mladý muzikant bude nejen zpívat, aktivně se zapojí i do samotného Běhu pro Paměť národa.

„Myslím, že na to, aby se historie neopakovala, je potřeba si ji připomínat. Poběžím za svého amerického dědu, který bojoval za druhé světové,“ říká Adam Mišík a zároveň připomíná, že každý  může běžet za svého hrdinu 20. století a jeho jméno si napsat na startovní číslo.

Spolupořadatelem akce je Gymnázium Uherské Hradiště. „Je to skvělá příležitost podpořit Paměť národa, která se stará o to, abychom znali své moderní dějiny, a zároveň je přiblížit studentům, kteří se do příprav Běhu aktivně zapojují coby dobrovolníci,“ uvedl Drahomír Hlaváč, učitel dějepisu na Gymnáziu Uherské Hradiště.

Registr dárců dřeně přivítá stotisícího člena

Součástí doprovodného programu Běhu pro Paměť národa ve Sportparku Rybníček bude i stan Českého národního registru dárců dřeně. U něj se odehraje velmi významný okamžik.

„Na sobotu 19. září připadá Světový den dárců kostní dřeně a my jsme spočítali, že právě při Běhu pro Paměť národa provedeme stotisící vstup do Registru. Je to pro nás nesmírně významná chvíle,“ prozrazuje Xenie Mráčková z Registru dárců dřeně. „Zároveň je to krásný opožděný dárek k 80. narozeninám paní Zdeny Wasserbauerové, která oněch členů získala nejvíc,“ dodává Xenie Mráčková s tím, že stotisící odběr provede Zdena Wasserbauerová osobně.

Cílem Běhu pro Paměť národa je získat finanční prostředky, díky kterým tato organizace zaznamenává a uchovává příběhy pamětníků 20. století – politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. V Uherském Hradišti (letos ve Starém Městě) Běh pro Paměť národa pořádá tým festivalu Slovácké léto za podpory Gymnázia Uherské Hradiště.

Podrobný program a další informace najdou zájemci na webu a ve facebookové události.

Generální partner
Česká zbrojovka a.s.
Hlavní partner
Jarošovský pivovar
Hlavní partner
Crea Vision
Hlavní partner
Ray Service
Hlavní partner
Město Uherské Hradiště
Hlavní partner
Mesit
Hlavní partner
Omnipol
Hlavní partner
Lion Car
10
Sportovních disciplín
38
Hodin hudby
10
Dní
1
Město plné písku