Slovácké létoDýchej pro Street představí kulturu ulice na Slováckém létě | Slovácké léto
Dosud nemáte vybranou žádnou registraci.
Dýchej pro Street představí kulturu ulice na Slováckém létě
27. 06. 2022

Dýchej pro Street představí kulturu ulice na Slováckém létě

Novinkou ve sportovní části programu Slováckého léta 2022 bude hned první víkend zasvěcený mimo jiné streetovým sportům. Zve na ně Zbyněk Mucha, zakladatel neziskových organizací Dýchej pro Street a Ballin’ Zlín.

Zbyňku, můžete představit sporty a aktivity, které na Slováckém létě představíte?

Návštěvníkům představíme několik pohybových aktivit a náš program je primárně zaměřený na děti a mládež. Připravili jsme exhibice a workshopy parkouru, streetdance a streetworkout, kde si budou děti i dospělí moct všechny vyzkoušet. Dál pořádáme dva streetballové turnaje. První je pro kluky mladší devatenácti let a druhý pro muže. Kromě toho děvčata z taneční skupiny All Style Unit povedou kreativní dílnu, kde budou například zaplétat barevné copánky do vlasů.

Všechny tyto pohybové aktivity spojuje jedna myšlenka – dají se provozovat venku mimo institucionální prostředí. Může je dělat každý a v drtivé většině případů jsou zadarmo. Zároveň kolem každého z těchto sportů vznikají komunity lidí, jako je například ta naše. Potom je taky důležité, že streetdance a streetball jsou součástí širší kultury hip-hopu, která k nám přišla ze Spojených států, zatímco parkour vznikl ve Francii a není nutně svázaný s hip-hopem.

Čím zaujal street vás osobně?

Až do svých patnácti jsem od školky hrál fotbal. Když jsem ale objevil streetball, tak jsem si ho zamiloval pro jeho dynamičnost a neformálnost. Jednoduše přijdete na hřiště a jdete hrát streetball s lidmi napříč věkovými skupinami. Zároveň streetball stojí na nepsaných pravidlech, které si vyjednáváte přímo na hřišti, a je založený na fairplay a respektu. To se mi líbilo. Další věcí je kultura se streetballem spojená – je to primárně hudba a tanec a ty mě tehdy oslovily.

Sport obecně je taky skvělý způsob, jak prolamovat kulturní a jazykové bariéry. V tom vidím obrovský potenciál. Proto tento rok překládáme pozvánku taky do ukrajinštiny, abychom pozvali i ukrajinské rodiny.

Co tyto pohybové aktivity přináší lidem, kteří se jim věnují?

Pohyb je podmínkou lidského života a není bez něj možné žít. Sport je obecně prospěšný lidskému zdraví. Naopak pokud se nehýbeme, začínáme trpět a slábnout. To zná mnoho lidí, kteří mají sedavé povolání. U mládeže a dětí je to stejné. Mnoho mladých lidí sedí celý ve škole a pak jdou ze školy rovnou k počítači, kde zase sedí. V poslední době se napříč věkovými skupinami nezletilých začínají objevovat různé patologické jevy a i Evropská komise rozeznává podporu pohybových aktivit jako důležitý nástroj pro podporu evropského zdraví.

Druhou nedílnou součástí sportu či jiných aktivit je kolektiv a komunita lidí, kteří se jim věnují. To má nesmírnou váhu zejména pro mladé lidí. Je taky důležité, abychom se potkávali napříč generacemi a mladší se učili od starších a naopak. To vše nám nabízí „street“. S rozvojem digitálních platforem se sociální interakce přesouvají do virtuálního prostoru, který je ale velmi vzdálený tomu venku. Proto propagujeme pohybové aktivity venku.

Představíte nám vaši organizaci, která „street“ na Slovácké léto přiveze?

Jsme skupina dobrovolníků, které spojují společné zájmy. Naše organizace se jmenuje Dýchej pro street a skládáme se z lidí, kteří dělají parkour, streetball, streetdance a streetworkout. Celé to začalo v roce 2009, když mi bylo 17 a uspořádali jsem s kamarády streetballový turnaj Ballin’ Zlín. Nebyli jsme totiž moc spokojení se streetball turnajem, který pořádal basketbalový klub ve Zlíně. Naše tradice pokračuje dodnes a nejvíc mě těší, že se k nám vracejí stejní kluci rok co rok. Za ty roky jsme se stali kamarádi. V průběhu let jsme založili spolek Ballin’ Zlín, jehož širším poselstvím bylo propagovat „kulturu ulice“. V roce 2018 jsme vstoupili do akcelerátoru O2 SmartUp a začali jsme pracovat na projektu Dýchej pro Street, který jsme konečně přetavili do oficiální organizace Dýchej pro Street, z.s. tento rok. Teď jen čekáme na zapsání do rejstříku.

Chtěl byste něco dodat na závěr?

Nesmírně si vážím nezištné práce a pomoci všech, kteří tohle všechno dělají. Ať už se jedná o brigádníky, kamarády ze skupiny nebo naše partnery. Mám radost z toho, že jsme dobrý tým. Chtěl bych taky apelovat na mladé lidi, ať jsou aktivní v jakémkoliv ohledu a nebojí se, že nemají dost zkušeností! Když jsme uspořádali naši první akci, tak mi nebylo ani 18! Pokud chceme, aby se něco změnilo, musíme tomu jít naproti.

 

Generální partner
Česká zbrojovka a.s.
Hlavní partner
Jarošovský pivovar
Hlavní partner
Crea Vision
Hlavní partner
Ray Service
Hlavní partner
Město Uherské Hradiště
Hlavní partner
Mesit
Hlavní partner
Omnipol
Hlavní partner
Lion Car
10
Sportovních disciplín
38
Hodin hudby
10
Dní
1
Město plné písku