Slovácké létoRozhovor Tom Krcha z Adobe | Slovácké léto
Dosud nemáte vybranou žádnou registraci.
Tom Krcha z Adobe: Je třeba jít naproti novým dobrodružstvím
07. 12. 2015

Tom Krcha z Adobe: Je třeba jít naproti novým dobrodružstvím

Tom Krcha se narodil před 30 lety ve Starém Městě, a už jako malého kluka ho fascinoval svět počítačů a internetu. Přesně podle hesla „Najděte svoji vášeň a zjistěte, jak za ni dostat zaplaceno“, si šel za svým cílem. Dnes pracuje pro obří nadnárodní společnost, s těmi nejlepšími v oboru, žije trvale v San Franciscu a jeho přednáškám pozorně naslouchají tisíce lidí po celém světě. V úterý 8. prosince od 17 hodin bude o své cestě ze Slovácka do velkého světa povídat na přednášce Mysli Jinak VIP v kině Hvězda v Uherském Hradišti.

Můžete mně jako laikovi vysvětlit, v čem spočívá Vaše práce?

Představte si, že potřebujete navrhnout aplikaci pro iPhone, Android či web. My teď momentálně pracujeme s týmem na grafickém nástroji pro designéry, který je úzce zaměřený právě na tuto oblast s cílem zrychlit návrh a zjednodušit komunikaci mezi designéry a vývojáři či zákazníky. Vše vyvíjíme v rámci Adobe, které je známé mimo jiné i díky nástrojům pro grafiky, designéry a fotografy, například Photoshop či Illustrator. Ve firmě Adobe jsem více než 7 let, z toho 3 roky v San Franciscu, momentálně na pozici jednoho z vedoucích projektu zmíněného nástroje, zatím s pracovním názvem Comet (Kometa), který bude veřejně k dispozici začátkem roku 2016. V týmu se věnuji návrhu produktu a definuji společně s kolegy jeho funkce. Současně pak s designéry zmíněných aplikací konzultuji různé funkce programu, tak aby se jim s ním dobře pracovalo.

Směřoval jste k tomuto oboru odjakživa, nebo hrály roli i šťastné náhody?

Návrh a tvorba webů, aplikací a her mě bavila už odmala. Pamatuji si, že Photoshop (nástroj na úpravu fotek) jsem otevřel poprvé v 7 letech a ve 14 jsem se začal věnovat tvorbě webů. Ve 22 letech mě oslovilo Adobe, kde mi nabídli pozici evangelisty s možností přednášet na konferencích po celém světě. Ovšem to se nestalo přes noc. Když se nad tím zamyslím, tak jsem v knihách a u počítače trávil každý den často dlouho do noci. Měl jsem to štěstí, že jsem si našel práci, která je současně mým koníčkem.

Jak se klukovi ze Starého Města stane, že se ocitne v nadnárodní společnosti a mimo jiné přednáší o své práci po celém světě? Co hraje důležitou roli?

Bavilo mě to, věděl jsem proč to dělám, co od toho chci a postupnými krůčky jsem si šel za svým cílem. Odstěhoval jsem se do Prahy, kde jsem potkal řadu šikovných lidí z oboru a ti se pro mě stali inspirací. Klíčové je obklopit se skvělými lidmi. To mě naučilo nejvíc. Ten obor byl natolik mladý a neustále se vyvíjel, že se každý den dělo něco nového – což pokračuje vlastně dodnes. To je na tom právě vzrušující. Pro spoustu věcí neexistuje žádný koncept a pravidla. Neustále objevujete něco nového a učíte se. A k dispozici vám je kolektivní znalost celého světa.

Zaměřil jsem se na oblast interaktivních webů, streamování videa a živé komunikace. To mně postupně otevřelo dveře do Adobe, kde hledali člověka pro Evropu, který by o těchto řešeních chtěl přednášet a psát. Pamatuju si první přednášky, bylo to crazy, i když jsem léta přednášel už předtím, tohle byla jiná liga. Věděl jsem, že se musím vypracovat, zaměřit se na přednes a komunikaci.

Kromě toho, že jsem studoval spoustu odborných materiálů, měl jsem i učitele, Angličana, který mně pomáhal se zdokonalit a tzv. prolomit ledy. Každopádně nejlepší je praxe, využití každé příležitosti od malých akcí před pár lidmi, větší workshopy až po velké konference. Když se člověk něčemu opravdu věnuje, věří tomu a chce to dokázat, jde všechno, a i kdy to zní poněkud jako fráze, je to pravda. Postupem času jsem se zúčastnil konferencí po celém světě a měl jsem příležitost přednášet nejen v Evropě, ale i ve městech jako Peking, Singapore, Manila, Jakarta, Hong Kong, Los Angeles a San Francisco. Největší přednášku jsem měl loni v Los Angeles pro zhruba 6000 lidí. Přednášení mě bavilo, ale věděl jsem, že chci zase pracovat na produktech, tak jsem přešel do vývoje různých softwarových a hardwarový produktů. Chyběl mi však ideální nástroj na designování mobilních aplikací, který bych sám rád používal – proto jsem postupem času s několika kolegy rozjel zmíněný projekt Comet, který má za cíl přesně tohle vyřešit. Dnes už máme několik týmů a člověk se zase učí jiné věci, právě jak pomáhat vést takovou organizaci k úspěchu. Je to výzva, která mě baví a mám kolem sebe skvělé učitele…

Na co ze své práce jste prozatím nejvíc hrdý?

si na náš tým. Dřív jsem chtěl dokázat něco sám. Ale to nefunguje. Dnes už vím, že jednotlivec nemůže dělat projekty na světové úrovni. Chce to super tým, který musí šlapat jak švýcarské hodinky. Lidé musí navzájem spolupracovat na dosažení společného úspěchu. Musí si věřit, pomáhat, začlenit se, zorientovat. Upřímnost a otevřenost se velmi cení. Je důležité s novým týmem a novými lidmi trávit hodně času hned na začátku, poznat se navzájem, zjistit v čem jsou výjimeční, co je motivuje a jakým směrem se chtějí vyvíjet, co očekávají ode mě a jak jim můžu v jejich cílech pomoci. Je to čest a radost dělat s fajn lidma v San Franciscu, ve městě, které mě už dlouho před tím, než jsem tu začal pracovat a žít, fascinovalo.

A čeho byste ještě rád dosáhl, co byste chtěl dokázat?

Bude mi stačit, když budu mít příležitost zase víc lyžovat a surfovat, tam se cítím nejlíp. Když se člověk cítí dobře, zbytek už je jen navíc…

Máte v plánu vrátit se někdy natrvalo domů na Slovácko, nebo už je pro Vás malé?

Slovácko mám hluboko v srdci. Vždy se rád vracím. Je možné, že se jednou vrátím, ale na světě je tolik úžasných míst k životu a k poznávání, které mě táhnou. Žil jsem před San Franciscem v Tyrolsku na vesnici a byl tam úžasný klid. To byl můj sen, žít v horském středisku a denně lyžovat. Ale po necelém roce jsem zjistil, že musím jít naproti novým dobrodružstvím. Nové místa mě baví, ale je dobré mít někde základnu, kamarády a rodinu…

Tom Krcha
– narozen před 30 lety ve Starém Městě
– studoval na Gymnáziu v Uherském Hradišti
– pracuje pro nadnárodní společnost Adobe, což je jedna z celosvětově největších firem v oblasti digitálního marketingu a řešení digitálních médií
– aktuálně pracuje na vývoji aplikace pro designéry s názvem Comet (Kometa)
– přednášel například ve městech Peking, Singapore, Manila, Jakarta, Hong Kong, Los Angeles a San Francisco
– v úterý 8. prosince bude o své práci přednášet v kině Hvězda na akci Mysli Jinak VIP

Autor článku: Petra Kučerová | Fotografie: Tom Krcha

Generální partner
Česká zbrojovka a.s.
Hlavní partner
Jarošovský pivovar
Hlavní partner
Crea Vision
Hlavní partner
Ray Service
Hlavní partner
Město Uherské Hradiště
Hlavní partner
Mesit
Hlavní partner
Omnipol
Hlavní partner
Lion Car
10
Sportovních disciplín
38
Hodin hudby
10
Dní
1
Město plné písku